Konu hakkında kitaplar yazılmış, çeşitli seminerler yapılıp inanlar kafa patlatmıştır. Burada vereceğim 3-5 seçenek başarılı olmaya yetmez elbette ama bu bir yol gösteren unsur olabilir. Bu amaçla bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum umarım faydalı da olur.

Burada herkes farklı şeyler söyleyebilir, doğru olanda farklı şeyleri harmanlayarak en doğruyu doğru zamanda doğru şekilde kullanabilmektir. Ama en temel unsur kesinlikle çok çalışmak, çok çalışmak ve çok çalışmaktır.

 

1- Yaptığınız İşi Benimseyin

Yaptığınız işin sizin için ne kadar önemli olduğunun farkında olun ve yaptığınız işi küçümsemeyin eğer işinizi küçümsüyor ve önemsemiyorsanız başarılı olmak için bir şey yapmayın çünkü olamazsınız. Önce işinize ve kendinize inanmanız ve bunları benimsemeniz gerekmektedir.

2- Planlayın

İş adımlarınız ve gideceğiniz yolu en ince ayrıntısına kadar belirleyin. Yol haritanızı düzgün belirleyemezseniz trafiğe kapalı alana da girebilirsiniz trafiği yoğun olan yola da bunun için rota şart!

3- Analiz Edin

Yaptığınız planın işleyebilmesi için gereksinimleri ve planın yürümesini için gerekli şartları oluşturun analiz yapın.

4-İnisiyatif Alın

Taşın altına elinizi değil, gövdenizi koymanız gerekir. Verebileceğinizden fazlasını vermeniz ve yeterince inisiyatif almanız gerekmektedir.

İnisiyatif kullanmayı engelleyen faktörlerde güvensizlik ve işletme kültürü ön plana çıkıyor.Güvensizlik konusunda kendimizi geliştirebiliriz ama işletme kültürü uzun soluklu bir iş ama inisiyatif alamaya tamamen engel değil.

 • Güvensizlik (Çalışanın kendine ve işletmeye güvensizliği, işletmenin çalışana güvensizliği)Güvensizliğin nedenleri
   • Kişilik özellikleri
   • Bireyin aile ve yakın çevresinden elde ettiği kültür
   • Bilgi ve tecrübe eksikliği
  • İşletme kültürü

 5-Raporlayın

Raporlama, yaptığınız işin resmini çekip iş ortaklarınızla paylaşmanızdır. Sizi yada işin ortaklarının durumlarını raporlama ile ortaya koyarsanız iş takibini ve alınacak aksiyonları düzgün şekilde ortaya koymuş olursunuz. Bunu yapmaktan çekinmeyin ve raporlayıp bütün detayları ile beraber yapın.

Bunları uygulamak başarının küçük adımları olduğu unutmayın. Her ne olursa olsun çalışmaktan asla vazgeçmeyin.Çalışmak başarmanın yarısıdır.