Test İstanbul 2015

27 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Test İstanbul etkiliğinde konu başlığı “PERFORMANCE TESTING: HIGH PERFORMANCE SOFTWARE DRIVEN BY BUSINESS” idi.Yurt dışından birçoTestİstanbul2015k katılımcının konuşmacı olarak etkinlikte testin artarak devam eden önemi ve performans konu başlığı değerlendirildi. Şahsen katılmaktan ve etkinlikte yer almaktan çok mutlu oldum.

Yıllar önce test yapılmalı mıdır (?) gibi bir soru ile muhatap olurken bugün Performans testini değerlendiriyor olmak test anlamında iyi adımların atıldığının bir göstergesiydi. Alınan yol testin önemi ve yapılabilirliği anlamında alınacak daha çok fazla yolun olduğununda bir göstergesiydi neden mi? Bundan bir kaç yıl önce test yapan takım üyeleri yokken şimdi test bölümleri var bu iyi elbette. Bununla beraber halen daha test departmanları test bölümleri olmayan bir çok kurum var. Büyük ve kurumsal firmalarda ise test bölümleri  var ama yönetimde genelde analiz ekiplerine bağlılar. Teste önem veriyorsak neden testi başka bölümlere bağlama gereği duyuyoruz? Bu durum bize testte alınması gereken çok daha fazla yolun olduğunu gösteriyor. Bu işe gönülden destek veren ve yaptığı işi her daim en iyi şekilde yapmaya çalışan sektör çalışanları ile bununda en kısa sürede başarılacağını düşünüyorum.

Test İstanbul 2015 konuşmacıları hakkından testistanbul.org adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.  

Testin artarak devam eden kalitesini daha da yukarılara çekebilecek çalışmalarda bulunabilmek dileğiyle. “Test Hayat Kurtarır” sözünü asla unutmayınız. 

 Sevgi ve Saygılarımla …

Orhan YENER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!